Tibbi Ərazi Bölmələrini İdarəetmə Birliyində (TƏBİB) baş verən son dəyişikliklər səhiyyə sistemində yeni və daha dərin proseslərin anonsu kimi qiymətləndirilir. Vüqar Qurbanovun TƏBİB-in icraçı direktoru vəzifəsindən azad edilməsi rəsmi açıqlamalarda “adi qərar” kimi təqdim edilsə də, kulis məlumatları tamamilə fərqli mənzərədən xəbər verir. Xüsusilə Modern.az saytının sabiq rəhbərin yaxın günlərdə həbs olunacağı ilə bağlı iddiası gündəmi daha da qızışdırıb.
Rəsmi qurumlar hələlik detalları açıqlamasa da, yayılan məlumatlar bunun sadə kadr dəyişikliyi olmadığını göstərir. İddialar maliyyə intizamı, satınalmalar və idarəetmə mexanizmləri ətrafında mümkün hüquqi araşdırmaların aparıldığını önə çəkir. Bütün bunlar isə Vüqar Qurbanovun vəzifədən uzaqlaşdırılmasının səhiyyə sistemində daha ciddi proseslərin başlanğıcı ola biləcəyi ehtimalını gücləndirir.
İndiki məqamda Vüqar Qurbanov həbs oluna bilərmi?
Globalinfo.az-a danışan vəkil Rəsul Cəfərov deyib ki, Vüqar Qurbanovun həbs olunacağına dair rəsmi məlumat yoxdur:
“Hər hansı hüquqpozma və ya qanun pozuntusu baş veribsə, rəsmi qaydada ittiham irəli sürülməlidir. Bu mərhələdə qətimkan tədbiri məsələsi də həll olunur. Qətimkan tədbiri qismində həbs, ev dustaqlığı və ya qanunvericilikdə nəzərdə tutulmuş digər alternativ tədbirlər tətbiq edilə bilər.