Maliyyə eksperti bankda problemlərin ola biləcəyini göstərən əlamətləri açıqlayıb və bu əlamətlər görünəndə əmanətçilərin vəsaitlərini çıxarmalarının vacib olduğunu bildirib.
Gündəm24.az xəbər verir ki, bu barədə Dövlət İdarəetmə Universitetinin Bank işi kafedrasının dosenti Oleg Akimov açıqlama verib.
Ekspertin sözlərinə görə, əmanətlərin sığortalanması sistemi müəyyən qədər vəsaiti qorusa da, böyük məbləğlər və ya valyuta yatırımları üçün ehtiyatlı olmaq lazımdır. Narahatlıq əlamətləri aşağıdakılar ola bilər: aparıcı reytinq agentlikləri tərəfindən bankın reytinqinin aşağı salınması və mənfi proqnoz, vəsaitlərin köçürülməsi və ya çıxarılmasına əsassız məhdudiyyətlər, eləcə də Mərkəzi Bankın kredit təşkilatına sərt tədbirlər tətbiq etməsi.
Ekspert əlavə edib ki, digər problemlərin əlamətləri bank rəhbərliyinə və ya sahiblərinə qarşı cinayət işlərinin açılması, sahiblər arasında korporativ mübahisələr, pul çıxışı fonunda ofislərin bağlanması və illik hesabatlarda zərərlərin göstərilməsidir.
Akimov nəticə olaraq vurğulayıb ki, digər hallarda vəsaiti böyük banklarda saxlamaq daha etibarlıdır. Belə banklar böhran zamanı daha çox ehtimal olunur ki, lisenziyası əlindən alınmayacaq. Bu tövsiyə, xüsusilə sığorta məbləğini xeyli aşan vəsaiti olan əmanətçilər üçün aktualdır.Milli.Az