“Milyarderlər İttifaqı”ndan “Mehdiyev planına”…
Burda yada 2013-cü ilin əvvəllərində Moskvada yaradılan “Milyarderlər İttifaqı” layihəsi düşür. Bu ittifaqda Rusiyada yaşayan Azərbaycan əsilli iş və siyasət adamları cəmlənmişdi. Baş nazirin sabiq 1-ci müavini Abbas Abbasovun liderliyi ilə yaradılan təşkilatda iş adamı İsgəndər Xəlilov, diaspora sədri Söyün Sadıqov, kino-ssenarist Rüstəm İbrahimbəyov, “LUKoyl” şirkətinin prezidenti və həmtəsisçisi Vahid Ələkbərov, “AST” şirkətinin rəhbəri Telman İsmayılov və s. şəxslər təmsil olunurdu. 2013-cü ilin prezident seçkisi ərəfəsində qəfil təşkilatlanan azərbaycanlı milyarderlər güc mərkəzi kimi ortaya çıxdılar. Bu gücün Azərbaycana və onun müstəqil siyasətinə qarşı yönəldiyi deyilirdi.
Sonra layihə Bakıda müxalifətin geniş spektrinin təmsil olunduğu Milli Şura (MŞ) formatına keçdi. Milli Şuranın aparıcı qüvvəsi Müsavat və AXCP idi. Ölkədə elə bir siyasi təşkilat, ictimai şəxs yox idi ki, Milli Şuraya üzv yazılmasın. Bu quruma hakimiyyətin ən real alternativi kimi baxırdı ora yığışanlar. Ona görə də hər kəs özünü MŞ-də görmək istəyirdi.
Maraqlıdır ki, hələ o dövrdə Ramiz Mehdiyevin adı “Milyarderlər İttifaqı” və Milli Şura layihəsi ilə bir yerdə çəkilirdi. Qəzetlər yazırdı ki, bu anti-Azərbaycan layihəsində Mehdiyevin də barmağı var…
Moskvadakı “baronlar” rəsmi Bakının təzyiqindən yayınmaq üçün Milli Şura ideyasını ortaya atdılar. Beləliklə, Azərbaycan dövləti Rusiya paytaxtında yaradılan, maliyyələşən, siyasi yön verilən bir təşkilatla üz-üzə qalmışdı. 2013-cü il may ayının 28-də Milli Şura elan edildi. Burda əsas məqam yeni yaradılan MŞ-nin cümhuriyyət dövründəki Milli Şuranın varisi olduğu ideyasını aşılamaq idi. Bununla Moskva izini itirməyə çalışırdılar. MŞ özünə Rüstəm İbrahimbəyovu sədr seçdi. Amma o, seçkiyə az qalmış MŞ-nin vahid namizədi olmaqdan imtina etdi, əvəzində Cəmil Həsənli bu rolu üzərinə götürdü.
Hələ o vaxt deyilirdi ki, hakimiyyətə yaxınlığı ilə seçilən milyarderləri Azərbaycan hakimiyyətinə qarşı Kreml təşkilatlandırıb. Vladimir Putinin təkidi ilə onların bir yerə toplanması baş verib. Sonra baş verənlər bu tezisin yaşama haqqı olduğunu bir növ isbatlamış oldu.
Rusiya lideri Bakıya niyə hərbi gəmi ilə gəlmişdi?