Messenger rəhbərləri qərardan apelyasiya şikayəti verdilər, lakin iddia rədd edildi.
Gündəm24.az xəbər verir ki, TASS-a istinadən verilən məlumata görə, Moskva Taqanski Məhkəməsinin Telegram messencerinin bloklanması ilə bağlı 2018-ci il qərarı hələ də qüvvədədir və ləğv edilməyib. 13 aprel 2018-ci ildə Taqanski Rayon Məhkəməsi Rusiya telekommunikasiya nəzarət orqanının bulud əsaslı ani mesajlaşma xidmətinə giriş üçün FSB-yə şifrə açma açarlarını təqdim etməməsi səbəbilə Telegram-ı bloklamağa dair vəsatəti təmin etmişdi. Telegram həmin açarların istifadəçi cihazlarında saxlanıldığını və tələbin texniki baxımdan yerinə yetirilməsinin mümkün olmadığını bildirib; apellyasiya şikayəti Moskva Şəhər Məhkəməsində rədd edildikdən sonra 16 aprel 2018-ci ildən telekommunikasiya operatorları xidməti bloklamağa başlayıb və Telegram IP ünvanlarını dəyişərək bloklamadan yayınmağa çalışıb.